Teacher/Admin./Staff

     Contains profile information: 33
     Profile contains photos: 8
     In Memory: 44
     Contains "In Memory" entry: 33
     Military Service: 2
   Restricted to Fellow RHS Alumni only

  

Show by:    A-Z    Last Updated: 33    Newest Members: 33    Latest Comments: 6  


1936 School Staff Year Unknow
1939 High School Staff
1942 Supt. Noble, Coach Jackson, Ru…
1965-66 Elementary School Staff
1981-82 Elementary School Staff
Mark
Larry Adamson (69-72 Soc. Stud/P…)   
Gerald Alexander (Supt. 40's)
Tina Allee
Bill Anthis (Social Studies 48-51)
Wm. Arbuckle (Music 1931-33)
Dwight Ashley (Principal-2014)    
Jay Barrett   
Glady's Bean (English)  
Barbara Beck (Nolin)    
Fred Berry (Janitorial)   
Earl Blemker (Principal 60's)  
Don Bliss
Steve Bradfield (Band)  
Roger Bridge
Lu Ann Brobst (Staheli 78-8…)    
Robert Bryan
Samantha Jo Bryant (Woodard)   
Sallye Buchanan (French)  
Linda Burnette (French/Spanish …)   
Janet Campbell (Music 1966)
Rosann Campbell
Russ Campbell
Gil Carlyle
Rodney Chambers (Science)
Sheryl Chambers
Connie Christner
Bill Clary (Teacher/Principal)
John Clary   
Kenneth Cleveland (Principal 1945)
Larry Clodfelter
Vance Clodfelter   
Carolyn Cochran (Ass't Princ. 89 To 91)
Genevieve Collings (Latin)   
Marie Collings (Librarian)  
Jean Craycraft
Jana Crites   
Susie Lee Cummings (Math/Eng. …)   
Linda Curran
Linda Curran (Burnette)    
Bob Dills (Ass't Princ. 72 To 74)
Ken Doty
Walter Dove (Coach 1956-1961)   
Ernestine Duvall
Jeff Eslinger (Ass't Princ. 04-Present)
Herman Fanning (History 60's)  
Joe Fisher (Business)   
Jerry Fulk  
Dr. Larry Gambaiani (Supt. )    
David Gardner (A. D. 1993-)  
Russell Garrigus (Supt. 52-76)   
Mary Good (Health)
Larry Gossett
Bill Graves (Coach)   
W. W. Green (Princ. 1936)
Amy Greiner (Librarian 75-76)
Virginia Guse (English 1966)
Richard Haffner (Pe & Coach 1965)
Sharon Butler Harmon (87-08 Bus…)   
Ge Harry
Ron Hart   
Claudia Hartman (Doan)   
Dr. Jerry Hawkins   
Sue Hazlett (Frederick-Heineman)
Rich Heber
1938 Circa High School (Teachers)
Miriam Hines
Teresa Hiney (Ross)
Karen Holloway
Fred Holmes (Bus. 50"s)
Gene Huddleson (Coach 1966)   
Laura Hudson (Teacher)   
Bob Ice (Principal)
Paula Insley (Miller)   
Nancy Ireland
Rita Collier Jacks (Art)   
Mrs. Johnson
Steve Jones    
Cheryl A. Justice (Elementary 7…)   
Randy Kerkhoff (Supt. )
Herb King
Mark Kinsey (Asst Football Coach)   
Larry LaGrange
Mitch Lancaster   
Otis Landies (Princ 1940)
Paul Lawrence (Principal 50's)   
Dr. Ray Lewis (Res Principal '56-'68)
Reva Lewis (Eng. 60's)  
Larry Liddle 61-63 (Coach 1963…)   
John A. Linebarger (Supt. 1918)
Patricia Poling Lohrmann (English 69-04)
Ryan Luce (Ath. Dir. 09)   
Dave Mahurin (Principal)   
John Maloney
Pete Marietta (Geometry)   
Everal Martin
Jon (Jack) Mayfield   
Ron Maze (Ass't Princ. )
Helen McCarty (Secretary)
Barbara L. McFaddin (Music 60's)   
Dale McKee (Principal 63 To 65)
John McKinney (Ag & Science 66)
Kyla McKinney
Louise Collings McMillin (Secretary …)
Jane McMullen   
Larry G. Merica (1974-1987 Ath. …)   
Annabelle Merry   
Dawn Mitchell (Counselor/Ch…)    
Margaret Moon
Lorraine Morlan
Mary Louise Moscan (Art)   
Gordon Newlin (Principal 1976-1989)
Edith Nichols
Mr. Nichols
Claude Noble (Supt. 1932-1952)  
Marguerite Noblitt (Home Ec. …)   
Jane Akers Noel (Spec. Ed 1972-Present. )
Susan Nurrenbern
Esther O'Halloran
Dale Payne (Civics, Psych. )
James Peck (Band/Elem. Princ. )   
Michael R. Phillips   
John Pietrzak (Principal 90…)    
Bob Poss
Robert Poss
Kathy Purvis
James Rebber   
Debra Reed
Roy Reedy
Jim Renz (Ass't Princ. 74 To 76)
Charles Robinson (Principal)
Dr. Tom Rohr (Superintendent)
Jim Rose (Principal 76 To 77)
Mrs. Rusk (Bus. )
John Savio (Biology)   
Richard Schelsky (Supt. 91 To 04)
Ed Scott (Sports/Business 1964)   
S. P. Sears (Principal 1945)
Joe Seip
Beulah Seward (Algebra)   
LuAnn Seward (Spurr)
Bill Sharp (Supt. 1947-1952)
Dr. Harold Sharpe (Principal …)   
Bill Smith
Don Smith (Pe & Coach 66-72)   
Everett Smith   
Tim Smith
Elizabeth Spencer (Mosteller)   
Jim Spencer (Math/Science/Track 09)
Linda Stalker
Pat Stansifer (Librarian 70-74)
Keith Stewart (Guidance 66)
Gary Storie (Supt. 05 To 08)
Nelle Swaim (Secretary)   
Russell Swift
Ruth Talbott Welch (Chem. Home Ec. 1942)
Alberta Thomas (Butler)   
Glen Thomas (Janitorial -…)   
Joe Thomas (Shop)   
Violet Thomas (1st Teachers Aide 66-81)
Cynthia Snowden Thuma (English 60's)
Steve Trueblood (Track/Englis…)   
Beulah Turpin
Gary Twomey (Ass't Princ. )   
Linda Van Hoy
Phyllis VanHuss (Phy. Ed. )   
Terri Veach(ECA Treasurer)   
Keith Vitaniemi (Shop 66)
John Walker
Dorothy Waltz  
Carl Wandevoorde
Fallus Ward (English)
Jane Warden (English 66)   
Mike Watkins
Doug White
Ronald "Mac" White (Principal)   
Richard Williams (English/D…)    
Jean Wolter (Librarian 77)
Sam Wright (Asst Princ. 76 To 80)
Keith Youngen (Principal 71 To 74)

To join this site click on your name above. If your name needs to be added please contact us.